Chodský pes

Členem naší psí smečky byla fenka chodského psa Brixa Věrná Belinda, běhala celoročně venku na naší zahradě v Jirkově. Odmala dělala Brixe společnost bílorezavá fenka Fina, která ji vychovala a i když byla choďanda větší, uznávala ji jako šéfa :-)

                                   Brixa Věrná Belinda

Narodila se 27. ledna 1998 v Ústí nad Labem v početném vrhu šesti štěňat.
Brixinka navždycky odešla ve čtvrtek 23. února 2012...

     Brixa slyšela na jméno z průkazu původu. Jejími rodiči byli Ch. Clark Bryvilsár a Anabela z Aglobern. Absolvovala několik výstav. Ve třídě dorostu byla ohodnocena jako velmi nadějná, 2x zvítězila ve třídě mladých, je Krajskou i Oblastní vítězkou, z MVP v Mladé Boleslavi si odnesla titul Res. CAC a z klubové výstavy známku výborná. Na 10 výstavách byla posouzena pěti rozhodčími.
     Svod dorostu absolvovala 24. 10. 1998 v Čeperce. 28. 1. 1999 byla rentgenována na DKK s výsledkem 1/1 (vyhodnoceno 5. 2. 1999 MVDr. Ekrem: levý kloub 105, pravý kloub 103). Bonitována byla 12. 9. 1999 v Plumlově s bonit. kódem 5JK5, tj. výška 52 cm, plnochrupá, delšího formátu se středně sytými znaky.
     28. 8. 2000 porodila s Junioršampionem Bleskem z Dašického zátiší 8 štěňátek, pět pejsků a tři fenky. Na svodu dorostu se jich předvedlo sedm, bonitaci absolvavali čtyři z nich.

     Jako všechny naše pejsky i Brixinku jsme fotili. Celý rok byla venku na zahradě se svou nejlepší psí kamarádkou fenkou voříška Finou, od ní se vše učila, poslouchala ji a často si společně hrály. Brixa poslouchala s ohromnou radostí, ráda skákala, aportovala, hrála si, stolehlivě se nechala odvolat i v lese, když pár metrů od ní odskočila srnka. Po operaci zůstal levý ušní boltec klopený (s ušima měla problémy již od koupě). Letos v lednu oslavila Brixinka 14. narozeniny a krom toho, že už nějakou dobu vůbec neslyšila, přidaly se potíže i s rovnováhou... Necelý měsíc po 14. narozeninách odešla navždycky...

Brixy štěňátka - Aki, Armus, Arnie, Artis, Attila, Ajka, Ajša, Annie

     Štěňátka se narodila 28. srpna 2000 ráno. Na svět přišla během čtyř hodin. Každé bylo ozdobeno řetízkem z bavlky jiné barvy, ze začátku to bylo vynikající pro lepší orientaci.
     A protože měla štěňátka dvě maminky, rostla jako z vody. Brixe se s výchovou i kojením rozhodla pomáhat krysařička Zuzanka, která byla právě v období po falešné březosti a po štěňátkách usilovně toužila, až se jí podařilo ke kňučícím štěňátkům a ostražité Brixe vplížit. Cestou přitom vykousala lino a poškrábala tapetu, nakonec byly obě maminky spokojené a o děti se dělily nepoměrem: velká Brixa dvě, malá spokojená Zuzanka někdy až šest chlupáčků.
     Jako první otevřel oči nejmenší Aki a také jako první ochutnal mámino krmení, ostatní štěňata se rozkoukávala až pár dní po něm. Tři a půl týdne byla štěňátka doma, později už je Zuzanka občas nechávala s jejich maminkou Brixinkou, ale stále si je hlídala a chodila je přikrmovat. Byla velice nešťastná, když se rostoucí a zábranu překonávající smečka přestěhovala do kotce na zahradu, kam se za nimi Zuzanka jezdila dívat a těšila se na ně až do té doby, než ji přerostla. Tehdy za nimi vběhla do boudy, ale velké chundelaté kuličky se na ni vrhly s takovou chutí, že raději prchla a už se s nimi odmítala kamarádit. Útokům osmi kousavých šelmiček musela odolávat i jejich nová hračka - fenka Fina, která se s nimi příliš nemazlila a raději prchla do bezpečí.
     Každé štěňátko bylo úplně jiné jak v exteriéru, tak v povaze. Největší chundelatý Armus byl mazel, nejčernější Arnie vždy prchal před fotoaparátem, Aki se učil všechno první, Artis byl zvědavý a Attila temperamentní číslo, kterému rošťárny koukaly i z očí. Pěkně vybarvená Ajka měla nad sestřičkami navrch, Annie byla roztomilá a Ajšinka nejmazlivější.

     Po otetování a očkování si pro ně přijeli noví majitelé. Sedm dorostenců se sešlo ve věku sedmi měsíců na svodu dorostu, jediný Armus, kterého má majitel z Ústí nad Labem pro radost, se nezúčastnil.
     Arnie byl přejmenován na Akima a spokojeně si žije v bytě na Praze 8, Aki slyšící na jméno Bak rozdává radost své rodině v Liberci.
     Artis cestuje podle počasí s páníčky mezi bytem v Mostě a domkem s velkou zahradou u Peruci, úspěšně absolvoval bonitaci i rentgen na DKK s negativním výsledkem.
     Attila slyšel v Mastníku na jméno Badík, byl také chovný (výsledek RTG na DKK 1/1) a je úspěšným pracovním psem. Do konce roku 2003 složil zkoušky: ZM, ZVV 1, ZOP, ZPU 1, SchH 1, ZZO a záchranářskou ZZZ. Kryl 3x, dožil se 10 let...
     Z feneček se bonitace zúčastnila Annie ze Stodůlek (RTG na DKK 0/0), přebornice přes agility s nejedním vítězstvím na kontě. Veterán šampionka je maminkou dvou vrhů chovatelské stanice Černá luna.
     Také chovná Ajka (RTG na DKK 0/0) si z výstavy si odnesla první místo a titul CAC, je matkou tří vrhů ch. st. z Brdského zálesí v Hořovicích. Dcera Cora dělá společnost krysaříkům v severočeské ch. st. z Chrámeckých vinic, která pokračuje v naší tradici choďák + krysařík.
     Třetí fenka Ajša s tetovacím číslem 1234 to v životě neměla lehké, majitelku po dvou letech omrzela, když těžce onemocněla. Naštěstí se jí ujali noví majitelé, kteří jí na sklonku života obdarovali množstvím lásky a zůstali po jejím boku až do konce. Tento svět Ajša opustila 12 dní po svých 3. narozeninách.

     V r. 2006 oslavila naše choďanda 8. narozeniny, dospěla tím do věku veteránky a tak žádná další choďátka nebudou. A i když se s námi naše Brixinka o 6 let později navždycky rozloučila..., sledujeme potomky a těšíme se z vnoučat i pravnoučat.

     Prohlédněte si následující odkazy:
        Brixa na fotkách - Brixinka od štěňátka do 14. narozenin
        Fotoalbum štěňátek - jako malých i dospělých
        PP v databázi CHP (s odkazy na potomky, sourozence, předky)
        Bea Zázrak - fenka, která mě přivedla k "papírovému" chovu