Cyrilka Hekeži  -  "Cesinka"

Cyrilka se narodila 28. března 1999 se sestřičkou Cesmínou v chovatelské stanici Hekeži paní Heleny Kohoutové ze Žižkova, kam jsme si pro ni jeli 23. května, když měla přesně 8 týdnů a pouhých 60 dkg. Navždycky nás opustila brzy ráno 13. března 2013...

 Zakladatelka celého našeho chovu krysaříčků
Výstavní ocenění:Český veterán šampion
Český šampion
Klubový šampion
Klubový vítěz 2001 a 2002
Krajský a oblastní vítěz
Vítěz třídy a v. tř. mladých
CAJC, vždy výborná
Bonitace:15. 4. 2000
chovná - 20 cm, 1,90 kg, chybí 3x P1
Vyšetření PL:0/1 (ve 4 letech po 2 vrzích)
  
Štěňátka:18. 11. 2000: Atýsek
30. 3. 2002:  Badýnek a Bělinka
3. 1. 2004:   Cyríšek a Cílinka
14. 8. 2004:  Darýsek

Cyrilka, na kterou jsme doma volali Cesinko, byla a vždycky bude naší první fenkou pražského krysaříka s PP. Je jedinou zakladatelkou celého našeho chovu pražských krysaříků, všechny naše krysařičky jsou jejími dcerami, vnučkou, pravnučkami...
Byla tím nejhodnějším a nejkrásnějším pejskem, jakého jsme mohli mít. Jedinečná. Takové naše sluníčko s jiskřičkou v očičkách.

Malá hvězdička absolvovala několik výstav. Nejdříve doprovázela choďačku Brixu, se kterou před kruhem při společných hrách budila nemalou pozornost. Do výstavního kruhu vstoupila poprvé v září 1999 na pražském Hagiboru, ve třídě dorostu byla ohodnocena jako velmi nadějná. Ve třídách mladých, otevřené, vítězů, čestné i veteránů pak vždy známkou výborná. Zpočátku se nám výstavní štěstí vyhýbalo, první velký úspěch na nás čekal na mezinárodní výstavě v Mladé Boleslavi, tam od MVDr. Jana Nesvadby ze Švýcarska získala krásný titul CAJC. První CAC a s ním i prvního Klubového vítěze jsme si odváželi v roce 2001 také z Hagiboru. Napřesrok (týden po odstavu druhých štěňátek) titul Klubové vítězky v početné konkurenci obhájila. Zvítězila mezi fenkami, mezi psy vyhrál Cesinčin první syn Atýsek (titul obhájil imv následujících dvou letech!). Mezi další výstavní úspěchy patří 3x CAC, 4x Res. CAC, CAJC a dále tituly Krajský vítěz, Oblastní vítěz, Vítěz třídy a Vítěz třídy mladých.
22. září 2002 v Brně při cestě ze Švýcarska splnila podmínky pro udělení titulu Českého šampiona (diplom byl vystaven až 9. ledna 2003). 16. června 2007 se zúčastnila poslední výstavy ve třídě veteránů a 19. 7. 2007 se oficiálně stala Českou veterán šampionkou.

Na bonitaci bylo Cessy naměřeno 20 cm, hmotnost 1,90 kg (v dospělosti vážila mezi 2,20 - 2,60 kg), vynikala krásnou a typicky ušlechtilou hlavičkou pražského krysaříka s krátkými správně nasazenými a nesenými oušky, kvalitním osrstěním, rovný hřbet byl jen mírně přestavěný. Ze zoubků na bonitaci chyběly 3x P1, o další přicházela s přibývajícími roky.
Po dvou vrzích ve věku více než 4 let byla jako jedna z prvních krysařiček vyšetřena na luxaci čéšky s výsledkem 0/1 (její štěňátka pak 3x 0/0, 1x 1/0).

Cesinka byla výbornou maminkou, o svá štěňátka pečovala vždy až do odstavu, dokonce převzala starost i o své vnučky. Ve čtyřech vrzích porodila šest štěňátek (dvě fenky a čtyři pejsky) a protože se všichni potomci do chovu aktivně zapojili, významně ovlivnila budoucnost celého plemene a zapsala se tak mezi takové legendy, jakými jsou třeba Cesinčina praprababička Anni Odkaz středověku anebo dědeček Bucefal z Vyšehradského podhradí.

První štěňátko přivedla na svět 18. 11. 2000 se Šampionem Atilou z Vyšehradského podhradí. Tenkrát desetidekový pejsek Atýsek je dnes Českým junioršampionem, Šampionem ČR a SR, Šampionem šampionů 2003, Českým a Slovenským Grandšampionem, Veterán šampionem, trojnásobným Klubovým vítězem a mnohonásobným otcem, dědečkem, pradědečkem...

Druhá štěňátka se narodila 30. 3. 2002 ve Švýcarsku, kde jsme pobývali rok (u krysařičky v této zemi vůbec poprvé), po Šampionovi Adámkovi od Černovolské skály, ve vrhu byla dvě jedenáctideková štěňátka - pejsek Badýnek a fenka Bělinka, obě jsou již chovná. Badýnek zůstal a kryje ve Švýcarsku na břehu Ženevského jezera, fenka Bělinka, dnes Česká šampionka, Grandšampionka a Veterán šampionka, zůstala u nás doma.

Trojčátka porodila 3. ledna 2004 po krytí s Lordem z Vyšehradského podhradí. Ve vrhu byl jeden pejsek a dvě fenky s hmotnostmi 11, 11 a 9 dkg. Menší fenečka nás bohužel za necelé dva a půl dne opustila. Cyríšek s Cílinkou zazářili na bonitaci, oba mají vyšetřené čéšky s negativním výsledkem. Cílinka na výstavách slavila úspěchy jako Národní vítězka nebo 2x Vítěz plemene BOB a pyšní se tituly Český junior šampion, Český šampion, Klubový šampion a Český veterán šampion.

Z opakovaného krytí Atilou se Cyrilce 14. srpna 2004 narodil osmidekový pejsek Darýsek, který absolvoval zkoušku chovnosti v listopadu 2005 s vyšetřením luxace pately 1/0 a na svém kontě má několik krytí i potomků a tituly CAC a Res. CAC.

3. října 2006 absolvovala na veterinární klinice v Praze kastraci, která ale naší skoro veteránce neubrala nic na elánu ke hrám.

Měla mimořádnou povahu. Od začátku byla hodná, čistotná, běhala bez vodítka, nikdy se neprala, i když měla spoustu psích kamarádek. S výchovou pomáhala Zuzanka se Shelinkou, se kterými nějaký čas bydlela, a Brixa s Finuškou, s nimi si chodívala často hrát. Procházky a běhání Cesinku vždycky bavilo, hlavně s míčkem. Nelíbilo se jí, když jsme ji chtěli nosit, výjimečně ve velké zimě nebo větru. ale jinak nošení se na ruce zásadně odmítala a demonstrovala to úprkem anebo dělala, že nevidí ruku nastavenou přímo před čumáčkem :) Jako správný krysařík měla vrozené lovecké vlohy, jako malou ji zajímali ještěrky a ptáčci. Z Chomutova jsme se nejčastěji chodili toulat do Telčského údolí k Jirkovské přehradě. Společně jsme spolu byly na spoustě výletů, byly jsme se podívat na zřícenině středověkého hradu Hasištejna, ťapkala z Lokte podél řeky Ohře a okolo Svatošských skal přes provazový most až do Karlových Varů ke zřícenině kostela sv. Linharta. Byla s námi v Karlových Varech na dostizích, na Plumlově mezi choďáky (tam s malou čivaví kamarádkou budila nemalou pozornost), doběhla k zámku Jezeří, několikrát se prošla i rodnou Prahou. Byla zvyklá na cestování vlakem nebo autobusem. Nejdál se podívala do Švýcarska, když ve vesničce Avry-devant-Pont porodila Badýnka s Bělinkou. Celý rok jsme tam společně chodili na pravidelné procházky přírodou, poznali jsme centrum oblasti s hradem Gruyeres, vysoko položený průsmyk Jaun, Ženevské jezero, z lanovky horu Niesen a spoustu dalších krásných míst. S Eliškou pokaždé budila mezi turisty i místními nemalou pozornost. Občas si pohrála i s některými pejsky. Z návratu domů, kde to bezpečně poznala, měla vždycky obrovskou radost. Tu dávala najevo snad pokaždé, když se vracela z procházky, veselým skákáním a nadšeným poštěkáváním. Další domov a další poznávání nás čekalo po stěhování do Klášterce nad Ohří. Ráda si hrála s plyšáčky, nosila míček, o který si venku hlasitě říkala a z tlamičky ho pustila až doma v boudičce.

Ráda se vyhřívala na sluníčku, vždycky si dokázala najít teplý proužek koberce nebo se slunila rovnou na okně. O dobrůtky a piškoty si říkala usilovným škrábáním na skříňku a poštěkáváním, které přecházelo v hlasité štěkání. Spávala pod dekou, později raději v boudičce.

Čas jsme bohužel zastavit nedokázali a tak nám psí babička začala ztrácet na elánu, ubývat na váze, barevné chloupky vystřídaly ty bílé, zdraví přestávalo sloužit, až nám ji čas vzal... Nezapomeneme na tradiční zatřepání oušek v boudičce, pravidelné protažení se, kolečko k mističce s vodou a vzorný kroužek na psí záchůdek. Ve vzpomínkách navždycky zůstanou její nepopsatelně nádherná očička, korálky malého štěňátka i hluboké oči té nejhodnější psí babičky...

Fotogalerie: Cesinka na fotkách,    na skupinových obrázcích,   na výletech,   se smečkou,
se štěňátky: Atýskem,   Bělinkou a Badýnkem,   Cílinkou a Cyríškem,   Darýskem   a ještě v novinkách do roku 2013.


Rodokmen  (pod podtrženými jmény jsou ukryté vlastní nebo zapůjčené fotografie anebo obrázky z časopisů)

CHARLI Černý ranch

černožlutá
chovný

Ček. champ. mladých
Vítěz třídy
Výborný

BUCEFAL z Vyšehr. podhradí

černožlutá, chovný
CAC, Res.CAC, OV, Vít.tř.ml.

  HARIS z Hvězdičky
  černožlutá,  CAC, Klub.vít., Vít.tř.
  AUSTIN Král. skvost  Ch.ČSFR
  ALFA z Hvězdičky
  OLINKA z Martínkova chovu
  černožlutá  
  DANDY z Kancova  Obl.vít.
  KRISTA z Martínk. chovu CS

JENY Odkaz středověku

černožlutá
chov evidovaný

  GERDI Odkaz středověku CS
  černožlutá,  chovný
  Bert  05
  Milka  06
  ANNI Odkaz středověku CS
  černožlutá,  chov ev., Obl.vít.,VT
  Filip 014
  Kikina 015

ARANKA z Malovar

černožlutá
chovná

Výborný

BODIE Palu

černožlutá, chov evidovaný
2x CAC, Nár.vít., Obl.vít., Vít.tř.

  BALAN u Dvou jezírek
  černožlutá,  ch.ev., CAC, KV,OV,VT
  Knoflíček  /7
  ASTA u Dvou jezírek CS
  HEIDY Odkaz středověku
  černožlutá  chov evidovaný
  GERDI Odkaz středověku CS 
  AJKA z Přívor.valu CS  VT

CINDY z Knížecího chovu

černožlutá, chov evidovaný
Výborný, Vítěz třídy

  GERI Modrý syenit CS
  černožlutá,  chov evidovaný
  ERI Modrý syenit  Obl.vít.
  BESIE Modrý syenit
  JEJKA Odkaz středověku CS
  černožlutá  ch.ev., Vít.tř., Výborný
  GERDI Odkaz středověku CS 
  ANNI Odkaz středov. CS  OV
se sestřičkou Cesmínkou
Aranka s dcerami Cesmínkou a Cyrilkou a vnučkou Bělinkou
s dědečkem Bucefalem