Cílinka Dar minulosti

Cílinka je druhou dcerou naší první krysařičky Cyrilky Hekeži, jejím otcem je Lord z Vyšehradského podhradí. Z dvojčátek se narodila první a jako štěňátko byla ve všem stále o krok před bráškou Cyríškem. Takové štěňátko, které se zkrátka neprodává.

Datum narození:3. 1. 2004 - 4. 3. 2018
Sourozenci:Cyríšek (♂)
  
Výstavní ocenění:Český veterán šampion
Český šampion
Český junior šampion
Klubový šampion
2x BOB, 2x Národní vítěz
Krajský vítěz, Vítěz třídy
Bonitace:5. 3. 2005 - chovná
 - bonitační kód: 21,5/2,20/I/E2,3
Vyšetření PL:0/0
  
Štěňátka:23. 5. 2006:   Fabiena, Fanika, Fíbí, Framína
22. 10. 2008: Chessy a Chessie
28. 4. 2010:   Lassie a Lesanka

Cílinka vždy byla a je nejmladší členkou naší klášterecké psí rodiny. Již od narození o ni, krom maminky Cesinky (Cyrilky), pečovala i sestřička Eliška (Bělinka). Společně si hrály nejdříve v Chomutově a od roku 2007 pak v Klášterci nad Ohří.
Na svět se poprvé podívala jedenáctý den, kdy otevřela levé očičko a o den později si nás všechny prohlížela oběma očky. Jak se naučila chodit a následně i běhat, překonala ohrádku, která ji zpočátku trošku omezovala v pohybu. Netrvalo dlouho a dokázala otevřít i shrnovací dveře, což ostatně svede dodnes. Cíli rostla mimořádně rychle, vždyť 60 dkg, které vážila její maminka v osmi týdnech, měla už ve čtyřech. Od svých šesti měsíců, kdy vážila 1,80 kg a byla kompletně přezubená, už nerostla.

Velkou radost nám dělala na výstavách. V roce 2003 se jako osmiměsíční štěně velmi nadějně rozkoukala ve třídě dorostu a následující rok zahájila výstavní sezónu 1. května. Od té doby získala ve třídách mladých, mezitřídě a třídě vítězů prvenství jako 2x CAJC, 5x CAC, 2x Národní vítěz, Krajský vítěz, Nejlepší dospělá fena, 2x Vítěz plemene - BOB, při závěrečných soutěžích pak ve skupině FCI neuznaných plemen obsadila dvakrát krásné páté místo (poprvé ve velice početné a pestré konkurenci, kdy ji vyděsil přiběhnuvší psí obr). Ani malé prohry nás neminuly, ale ty byly jen dvě.
Od 18. října 2005 se pyšní diplomem Českého junior šampiona a od 19. ledna 2006 se píše i jako Česká šampionka, titul "dojezdila" krátce po svých 2. narozeninách. Tehdy si k poslednímu CACu ve třídě vítězů, kde porazila dvě skutečně krásné šampionky, vyťapkala druhého Národního vítěze a na závěr si ještě připsala prvenství mezi všemi zúčastněnými krysaříky a svůj druhý titul BOB (to porazila i synovce Čipíka), v závěrečných soutěžích pak ve skupině získala krásné 5. místo. Pro nás nádherný odchod z nejvyššího stupínku a hrdé ukončení raketové výstavní kariéry. Výstavy ji totiž nikdy nebavily, povel "k noze" byl opravdu naučený, naštěstí s radostí "fungovala" na pamlsek a kočičku ;) Do kruhu se vrátila až po více než šesti letech na národní výstavě v Litoměřicích jako babička v dobré kondici, o čtvrt roku později pak v Karlových Varech, kde ji krásným posudkem ocenil rozhodčí pan Hořák (všude bylo posouzeno, okolo prázdno, tak ani nepostřehla, že je na výstavě a předvedla se skutečně excelentně), splnila podmínky pro přiznání titulu Českého veterán šampiona a jako poslední na výstavě předvedený pejsek opouštěla výstavní kruh naposledy a definitivně se rozloučila s výstavní kariérou.

11. února 2005 byla Cílinka vyšetřena na luxaci patelly s výsledkem 0/0. Její bráška Cyríšek je rovněž negativní.

Bonitaci absolvovala 5. března 2005 s 21,5 cm a 2,20 kg, chyběl jeden řezáček a 4x P1 (bonitační kód: 21,5/2,20/I/E2,3).

Cílinka je jedinou pokračovatelkou rodiny svojí maminky Cesinky (Cyrilky), když se její sestřičce Elišce narodili jen samí "kluci."

24. března 2006 jsme vyrazily za Badýnekm z Drinopolu a hned z toho byly čtyři krásná štěňátka a ještě samé fenky! Na svět přišly během necelých tří hodin 23. května 2006, přesně 7 let poté, co jsme si domů přivezli Cílinčinu maminku Cesinku, zakladatelku celého našeho chovu pražských krysaříků. Babička Cessy se také více než aktivně společně s Eliškou zapojila do výchovy i kojení, štěňátkovských her se účastnil i o týden starší synovec Edík. S Cílinčiným čtyřlístkem jsme se loučili velice těžko, ale fenka Fanika (Niky) zůstala v rodině a tak je vlastně naše - štěňátka odchovává na ch. st. Dar minulosti :-)
Fanika (21 cm) společně s Fabi (22 cm) a Framínou (21,5 cm) absolvovaly 15. září 2007 úspěšně bonitaci se shodnými 1,90 kg. Nikuška s Fabienkou (ch. st. Alimak) mají za sebou i vyšetření čéšek - obě 0/0. Framínku a její potomky z ch. st. Barbastela vídáme v příspěvcích redaktorky časopisu Svět psů. Čtvrtý lísteček, malá Fíbínka, zmíněný trojlístek bohužel opustila, když v půlroce tragicky zahynula...

Druhý vrh se Cílince narodil v říjnu 2008. Pejsek Chessy a fenečka Chessie jsou v typu po mamince, oba jsou chovní a plnochrupí.

Tento úspěšný vrh a přenádherné krytí jsme zkusili opakovat, ale bohužel se Cílinka s obrovským bříškem dva týdny před porodem při obvyklé procházce a oblíbených honičkách lesních potvůrek poranila, téměř nekrvácející pak s ostrou a tvrdou zlomenou větvičkou zapíchnutou do hrudníčku dál běhala jakoby nic. I přes lékařské ošetření se do psího tělíčka nejspíš dostala infekce, kterou maminka zvládla, ale připravila nás o tři krásná štěňátka. Psí smutek vystřídaly další starosti, bolesti, horečky a zánět dělohy...
Na doporučení veterinářky jsme opustili již jasné rozhodnutí pro okamžitou kastraci, Cíli absolvovala půlroční léčení završené současně "léčebnou" březostí a na svět přišly dcery Q-Eliáška Černá orchidej - Lassie a malá Lesanka, která se narodila ultraminiaturní, 48gramová, ale neuvěřitelně vitální s ohromnou chutí k životu. Nízké porodní váhy štěňátek, které ale holky do odstavu s přehledem smazaly, ovlivnila léčba. Znát předem všechna úskalí a starosti, asi bychom tenkrát rovnou kastrovali.
Pak už jsme Cílinku z rodinných důvodů nekryli a 8. března 2013 kastraci, jako všechny naše babičky, stejně absolvovala. Byl to její první velký chirurgický zákrok, nesla to hodně špatně. Snad i proto, že za 5 dní odešla navždycky její maminka...

Cílinka byla a je takový malý plnokrevný sporťáček, u nás ji předčí snad jen Keisy. Na dostihovou nebo skokanskou dráhu nezbyl bohužel čas, proto jsme si ve volných dnech dopřávali alespoň několikahodinové procházky po Krušných horách a podhůří, kde se na travnatých stráních aktivně věnovala, někdy i úspěšným, myškolovům, v lese pak pronásledovala létající opeřence, veverky v korunách stromů anebo větřila větší srnky. Přivolání naštěstí ovládá a tak, i když nerada, přišla, aby za okamžik vyrazila znovu na průzkum. Nezalekla se ani krávy a vysokobřezí nevzdala hon na letící divokou kachnu.
Doma se vždy stačilo postavit ke dveřím, zavolat anebo cinknout vodítkem, aby stála hned "nastartovaná" a připravená vyběhnout za jakéhokoli počasí. Na vodítku táhla jak husky, dnes občas dostane i rozum, i když nejlepší je to vždycky na volno.
Kromě zdejších hor máme proběhaná a vlakem procestovaná i další krásná místa - třeba Jezeří, to byla ještě malá a občas se nesla, Hasištejn, Karlovy Vary i s okolními lesy a dostihovou dráhou a dokonce i Elišky švýcarské rodiště.
Cílinka docela ráda štěká a nekamarádí se se psy většími, než je sama, a těch menších v okolí zase tolik není ;)
Jako malá se doma se zabavila hrami s míčky, plyšáčky nebo pískáčky, když na ni neměl nikdo čas, vystačila si sama se sebou anebo s Cesinkou a Eliškou, to potom při společných honičkách bývala doma pořádná divočina. Čím jsou ale pejskové starší, tím se ty akční chvilky tenčí... Přesto je i dneska nejoblíbenější a hlavně neodolatelnou hračkou chlupatý límec, tomu nikdy neodolá. Slova jako "jdeme ven" anebo "jdeme čůrat" jsou pro Cílinku stále ta nej. A pak ještě dobrůtka ;) I když někdo si možná vzpomene, že cestou z výstavy dala ve vlaku přednost salátové okurce před řízkem :-)

Cílinka pro nás moc znamenala a stále znamená, na severozápadě Krušných hor je málo kopců a málo míst, kde jsme spolu nebyly. Nejraději lovila na stráních myšky a v lese lítala pod stromy, na které před ní utekly veverky. Venku byla šťasná. Byly tak hodná, stále vrtěla nejen ocáskem, ocásek ji rozvrtěl celou, očičkama se na nás pokaždé tak krásně usmívala. Usmívala se na nás, teď už se směje jen ve vzpomínkách a ze spousty obrázků. Z obrázků ji zná spousta chovatelů (leží na klubových stránkách, stojí na klubových propagačních předmětech, zářila v knížce i časopisech). Nezasloužila si, aby nám ji vzal neoperovatelný nádor... Když už to nešlo dál a dýchat pro ni bylo tak obtížné, přijel k nám domů veterinář a Cílinečky ohromné srdíčko se v neděli večer napořád zastavilo... Cílinka je pejsek, na kterého nikdy nezapomeneme.

Fotogalerie: Cílinka na fotkách,    s bráškou jako štěňátka,   na skupinových obrázcích,   na výletech,   se smečkou,
se štěňátky: Fabienou, Fanikou, Fíbí a Framínou,   s Chessym a Chessie,   s Lassie a Lesankou   a ještě  ve všech novinkách.


Rodokmen  (pod podtrženými jmény jsou ukryté vlastní nebo zapůjčené fotografie anebo obrázky z časopisů)

LORD z Vyšehradského podhradí

černožlutá

CAC
Krajský vítěz
Vítěz třídy
Výborný

BUCEFAL z Vyšehr. podhradí

černožlutá
CAC, Res.CAC, OV, Vít.tř.ml.

  HARIS z Hvězdičky
  černožlutá,  Klub.vít., CAC, Vít.tř.
  AUSTIN Král. skvost  Ch.ČSFR
  ALFA z Hvězdičky
  OLINKA z Martínkova chovu
  černožlutá  
  DANDY z Kancova  Obl.vít.
  KRISTA z Martínk. chovu CS

GINA z Vyšehrad. podhradí

černožlutá

  ATILA z Vyšehrad. podhradí
  černožlutá, Ch., 2x BOB, 2x Klub.v.
  KARINO z Mart.chovu CS CAC
  JENNY z Králova odkazu  Ch.
  BETY od Třetího jezu CS
  černožlutá,  Velmi dobrý
  BODIE Palu  Nár.v.
  AIRA z Hrádku Kunratic

CYRILKA Hekeži

černožlutá
20.0 cm

Český šampion, CAJC
Klubový vítěz 2002, Klub.v. 2001
Oblastní vítěz, Krajský vítěz
Vítěz třídy, Vít.tř.ml., Výb., VN

CHARLI Černý ranch

černožlutá
Ček. champ. mladých, Vítěz třídy

  BUCEFAL z Vyšehr. podhradí
  černožlutá,  CAC, R.CAC, OV,VTM
  HARIS z Hvězdičky  Klub.vít.
  OLINKA z Martínkova chovu
  JENY Odkaz středověku
  černožlutá  chov evidovaný
  GERDI Odkaz středověku CS 
  ANNI Odkaz středov. CS  OV

ARANKA z Malovar

černožlutá
Výborný

  BODIE Palu
  černožlutá, ch.ev., NV, 2x CAC, OV
  BALAN od Dvou jezírek  CAC
  HEIDI Odkaz středověku
  CINDY z Knížecího chovu
  černožlutá  ch.ev., Výbroný, Vít.tř.
  GERI Modrý syenit CS 
  JEJKA Odkaz středov. CS  VT
se sestřičkou, maminkou a dcerou
s bráškou Cyríškem
s maminkou Cyrilkou