Bělinka Dar minulosti  -  "Eliška"

Bělinka je první dcerou naší první krysařičky Cyrilky Hekeži a pejska Adámka od Černovolské skály a současně i první fenkou pražského krysaříka narozenou ve Švýcarsku, kde jsme byli, když jsme v Avry-devant-Pont společně prožili jeden krásný rok.

Datum narození:30. 3. 2002
Sourozenci:Badýnek (♂)
  
Výstavní ocenění:Český veterán šampion
Český grandšampion
Český šampion
Klubový šampion
Národní vítěz, CAJC
Krajský a oblastní vítěz
Vítěz třídy a v. tř. mladých
Bonitace:5. 4. 2003
chovná - 22 cm, 2 kg, chybí 3x P1
Vyšetření PL:0/0
  
Štěňátka:27. 5. 2004:   Čendík a Čipík
17. 5. 2006:   Eddie
17. 11. 2006:  Gasi a Grim
14. 11. 2007:  Hagrid
29. 10. 2008:  Iggi

Bělinka doma slyší na Elišku nebo na Elí. I když je naše a její maminka Cesinka také, narodila se daleko za hranicemi, Cessy ji porodila v sobotu den před Velikonocemi dvě hodiny po bráškovi Badýnkovi do svěže zelené švýcarské trávy. Byla schovaná na pravé straně maminčina bříška, na svět přišla zadečkem napřed přesně ve 13:25 hodin :) Venku hřálo jarní sluníčko.
Eliška je hodná, občas zavrčí - vrčením projevuje i radost :-) Její první "vrrr" bylo slyšet už dva týdny po narození a to byla očka ještě zavřená :) Snad je to tím, že v bříšku i jako dorostenec prospívala na pravém švýcarském hovězím a 3,9% plnotučném mléce. Rostla jako hříbátko - nohaté štěňátko se začalo protahovat a nabírat nějaké ty gramy navíc až později.

Na výstavách, kterých absolvovala celkem dost, nejprve ale jen jako doprovod svojí maminky, se předvádí sama, hotový profík. Taková naše matadorka a sběratelka 2. míst. Společně jsme se radovaly i z prvenství. Hned na té první 1. května 2003 v Žatci byla oceněna jako Vítěz třídy mladých s velice krásným posudkem - také se krásně prezentovala. Mezi další výstavní úspěchy patří CAJC z mezinárodní výstavy, několik CACů a mnoho Res. CACů, Krajský a Oblastní vítěz. Velkým úspěchem bylo druhé místo v konkurenci osmi dalších feneček ve třídě mladých na speciální výstavě pražských krysaříků v Praze Rychetech, v kruhu tam rostly bodláky. Dlouhou šňůru druhých míst jsme společně prolomili na národní výstavě v Brně v r. 2005, kde si vychodila titul CAC a o Národního vítěze "převálcovala" i svou úspěšnou sestřičku Cílinku. 24. září 2006 v Brně splnila podmínky pro titul Českého šampiona, který jí byl oficiálně přiznán 5. října 2006, to měla Eliška zrovna svátek :-) K němu pak přidala titul Českého grandšampiona a Veterán šampiona.

Na bonitaci bylo Bělince naměřeno 22 cm, hmotnost 2 kg, ze zoubků chyběly 3x P1 a v posudku má uvedená mírně klenutá bedra - to se ale zdatně "hrbí" jen v postoji, v pohybu umí být bezkonkurenční. Mezi přednosti patří výrazný stop, krátká pevná ouška a kvalitní hustá srst.
Bráška Badýnek měří 23 cm, váží 2 kg a v r. 2005 se ve Švýcarsku stal otcem.
Bělinka je vyšetřena na luxaci patelly s výsledkem 0/0. Spolu s maminkou Cyrilkou (0/1 ve 4 letech) byla jednou z prvních krysařiček vyšetřených na čéšky. Elišky potomci vyšetření na PL jsou vždy negativní.

Jako maminka byla bezkonkurenční, už jako dvouletá pomáhala s výchovou sestřičky Cílinky, o vlastní štěňátka úzkostlivě pečovala od začátku porodu až do odstavu a kojila vždy do posledního okamžiku, hlídala si je, ošetřovala a když to šlo, přibrala ještě ta Cílinčina :) Má 7 synů, nikdy neporodila žádnou dceru. Svého dlouhosrstého syna Luckýska (Gasiho) poznala i po čtyřech letech.

První štěňátka porodila 27. května 2004. Na začátek porodu upozornila hrabáním a za chvíli bez zbytečného čekání a jakýchkoli hlasitých projevů porodila dva pejsky, kdy každý vážil rovných 10 dkg. Tatínkem Čendíka a Čipíka je Šampion Nero z Amáčiny zahrádky. Oba pejskové jsou chovní, vyšetření na luxaci čéšky - 0/0. Čendík z první výstavy odcházel jako CAJC a 3. nejhezčí mladý pes výstavy, na další pak coby Vítěz třídy mladých a 2. nejkrásnější junior. Čipík, který se pyšní i několika tituly BOB - Vítěz plemene, zabodoval jak v Čechách jako Český šampion, tak u našich východních sousedů s diplomy Slovenského šampiona a Slovenského Grand šampiona.

Ve druhém vrhu, který se narodil 17. května 2006, byl jeden kouzelný maxipsík se senzační povahou jménem Eddie, po narození vážil 14,5 dkg. Jako 9,5 týdenní se Edík vypravil na dalekou cestu až do Bratislavy.

Překvapení nám přichystala mezi dalšími syny po Nerovi, kteří se bez jakýchkoli komplikací narodili 17. listopadu 2006. Gasíkovi narostla dlouhá srst a protože jsme se s tehdy ještě nestandardními chloupky netajili, je prvním oficiálně zapsaným krysaříkem s dlouhou srstí (v PP je samozřejmě razítko "nestandard"). Bráška Grimík odcestoval do německého Hanau a kryje pod UCI.

14. listopadu 2007 se po Falkovi z Amálčiny zahrádky za veterinární asistence narodil pejsek s rekordními 15 dkg. Také proto mu sedlo veliké jméno Hagrid :) Hagískova nová rodina je ze západočeského Ostrova nad Ohří. "Maxík" je domácím mazlíčkem.

Poslední štěňátko, pejsek Iggi, přišel na svět v říjnu 2008. Společnost dělá nedaleko Bratislavy svému staršímu bráškovi Edíkovi. A protože se Eliška specializovala na kluky, rádi bychom si ji právě prostřednictvím Iggíska vrátili do chovu. Iggi, který byl uchovněn veterinární bonitací (PL také 0/0), je "srdeční záležitostí" a kdyby nejel za bráškou, nikomu jinému bychom ho nedali!

Na začátku roku 2009 absolvovala Bělinka kastraci, po které viditelně omládla, zkrásněla a začala si víc hrát jako štěně.

Eliška je zcestovalá, vždyť jela 1000 km daleko už u maminky bříšku a pak zpátky jako štěňátko a několikrát zase tam a zpět. Vydrží tiše sedět a čekat na vypuštění z baťůžku nebo spinká pod svetrem. Na cestování má nějraději to, že je s paničkou. Venku běhala hodně a ráda, ze začátku s maminkou Cesinkou, pak ve třech s Cílinkou a později už jenom s Cílinkou. Hodně jsme společně výletily. Krom okolí rodné švýcarské vesničky Avry-devant-Pont ležící těch 1000 km od Chomutova, jehož okolí máme také proběhané, vyťapala společně se svým tatínkem Adámkem cestou z úspěšné litoměřické výstavy třeba na hrad Házmburk. Proběhanou máme i Prahu v okolí Břevnova. Z domova jsme často chodívali do Telčského údolí, kterým protéká řeka Bílina, místně Běla, podle které se vlastně tak trošku jmenuje. Dneska už běháme převážně po okolí Klášterce, i když s přibývajícím věkem tu radost z venčení střídá ochota zůstat raději doma a slunit se na okně nebo koberci na proužku sluníčka. Jen vodu, vítr a sníh neměla Eli nikdy v oblibě. A když může, uvítá nošení v náručí.

Eliška je mimořádný charakter! Zazpívá na povel ;) Je mazel, mlsoun, blízálek a závisláček, ví, když něco provede, z boku lehne na zádíčka a celá se vlní. Jako malá se venku držela Cesinky jako ocásek, doma pak spávala s hlavičkou položenou na maminkce. Špatně nesla, když ji Cesinka ze začátku vyháněla od novorozené Cílinky s bráškou. A jak je chytrá! Míček si hlídá tak, že si na něj položí hlavičku jako na polštářek. A když ho Cíli přece jen jednou v nestřežený okamžik ukořistila, Eliška šibalsky popadla jinou hračku, tou upoutala Cílinčinu pozornost, Cíli pustila míček, proběhla kolem Elišky a ta bez mrknutí oka ulovila zpět svůj míček, který už nedala. Spokojené pak byly obě dvě. Krom svých nebo Cesinčiných míčků (jako štěňátko i větviček a šišek) má v oblibě plyšová kuřátka, myšky a občas i dětské hračky, u kterých se ale s pochopením vlastníka zatím nesetkává. ;) Na velké psy si vyskakuje na všech čtyřech s děsivě nakrčeným čumáčkem, ale nekousne. Miluje malé čivavky, snad proto, že mezi nimi vyrostla, a svého syna - chlupáčka Gasiho. Tak jako ona svým proutkem nevrtí při setkání s oblíbeným psím kamarádem snad žádný pes. Na procházkách se cestou tam sune za námi jako ocásek, při zpáteční cestě je ale spolehlivým vodičem, i v lese mezi stromy běží spolehlivě na centimetr přesně po každém kameni, okolo každé houby, stromu nebo pařezu, které jsem cestou tam minuly. A když se jí někam nechce - do trávy nebo do míst, kde tuší kopřivy, trní anebo mravence, tak tam prostě nejde. Vyčkává anebo se jednoduše otočí a raketovou rychlostí utíká oklikou. A když se jí nechce vůbec, hrdě se rozeběhne zpátky domů. :-)

Eliška je naší nejstarší krysařičkou, v současné době (v říjnu 2018) je Elišce už 16,5 roku. Sice už téměř nevidí a neslyší a hodně spinká, ale když má venku náladu, dokáže poskakovat jako štěňátko a dokonce má občas chuť si hrát se svými oblíbenými psími kamarády. Její vysoký věk by jí tak nikdo nehádal. Přesto ji šetříme, uplácíme pamlsky a pořídili jsme jí nový měkoučký a teploučký pelíšek, ve kterém ji hlídá (nebo občas zlobí) naše nejmladší krysařička a Eliščina pravnučka Sammynka.

Fotogalerie: Eliška na fotkách,    s bráškou jako štěňátka,   na skupinových obrázcích,   na výletech,   se smečkou,
se štěňátky: Čendíkem a Čipíkem,   s Edíkem,   Gasim a Grimem,   Hagískem,   s Iggískem   a ještě  ve všech novinkách.


Rodokmen  (pod podtrženými jmény jsou ukryté vlastní nebo zapůjčené fotografie anebo obrázky z časopisů)

ADÁMEK od Černovolské skály

černožlutá
22.0 cm

Český šampion
4x BOB, Klubový vítěz 1998
3x Národní vítěz
Ček. champ. mladých, CAJC, VT, V

VIKI z Martínkova chovu

černožlutá
Český šampion, Národní vít., BOB

  PINOCCHIO z Martínk. chovu
  černožlutá,  Výborný
  DANDY z Kancova  Obl.vít.
  KLÁRA z Martínk. chovu  BOB
  KRISTA z Martínk. chovu CS
  černožlutá,  chov evidovaný
  AUSTIN Král.skvost  Ch.ČSFR
  ELIS z Martínk. chovu CS

BELINKA z Rotštýnských lesů

černožlutá
Výborný

  KARINO z Martínk. chovu CS
  černožlutá, ch.ev., CAC,Obl.vít.,VT
  AUSTIN Král.skvost  Ch.ČSFR
  ELIS z Martínk. chovu CS
  ÁJA Rafan-Bafan
  černožlutá,  chov ev., Výborný
  BALAN od Dvou jezírek CAC
  DENISA z Martínkova chovu

CYRILKA Hekeži

černožlutá
20.0 cm

Klubový vítěz 2002, Klub.v. 2001
2x CAC, CAJC
Oblastní vítěz, Krajský vítěz
Vítěz třídy, Vít.tř.ml., Výb., VN

CHARLI Černý ranch

černožlutá
Ček. champ. mladých, Vítěz třídy

  BUCEFAL z Vyšehr. podhradí
  černožlutá,  CAC, R.CAC, OV,VTM
  HARIS z Hvězdičky  Klub.vít.
  OLINKA z Martínkova chovu
  JENY Odkaz středověku
  černožlutá  chov evidovaný
  GERDI Odkaz středověku CS 
  ANNI Odkaz středov. CS  OV

ARANKA z Malovar

černožlutá
Výborný

  BODIE Palu
  černožlutá, ch.ev., NV, 2x CAC, OV
  BALAN od Dvou jezírek  CAC
  HEIDI Odkaz středověku
  CINDY z Knížecího chovu
  černožlutá  ch.ev., Výbroný, Vít.tř.
  GERI Modrý syenit CS 
  JEJKA Odkaz středov. CS  VT
s tatínkem Adámkem
s bráškou Badýnkem
s maminkou Cyrilkou